اخبار

عوارض ساختمانی پایتخت عادلانه‌تر می‌شود

عوارض ساختمانی پایتخت عادلانه‌تر می‌شود
 • عوارض ساختمانی پایتخت عادلانه‌تر می‌شود | مهندسین مشاور خشت طلایی

  آن‌طور که از صحن شورای شهر تهران خبر می‌رسد، اعضای این شورا فرمول تازه‌ای برای تعیین نرخ عوارض ساختمانی در نظر گرفته‌اند تا از سال 1400 اجرایی شود. گویا بر اساس این فرمول، برای هر پلاک بر اساس موقعیت مکانی، عوارض مشخصی تعیین می‌شود که این موضوع می‌تواند عوارض ساختمان در برخی مناطق را تا 50 درصد افزایش دهد. جالب‌تر اینکه بر اساس این طرح، فاصله عوارض ساختمانی قله تا دره به حدود 40 برابر خواهد رسید. به گفته بسیاری از کارشناسان، این اولین بار است که عوارض ساختمان با معیار موقعیت مکانی آن محاسبه می‌شود که می‌تواند تحولی مثبت در این زمینه تلقی شود.

  رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران گفته که شهرداری ملزم شده دفترچه‌ای برای تک تک املاک تهران بر اساس مرغوبیت مکانی تهیه کند تا بر اساس این دفترچه میزان عوارض ساختمانی هر ملک تعیین‌تکلیف شود.

  محمد ملکی کارشناس حوزه مسکن در این مورد به «ساختمان آنلاین» می‌گوید: اطلاعات به دست آمده برای تعیین مطلوبیت و مرغوبیت مکانی املاک از سه منبع به دست می‌آید. اولین منبع معاملات املاک شهر تهران است که توسط مشاوران املاک به ثبت می‌رسد، دومین منبع سامانه‌ای است که وزارت راه و شهرسازی برای این موضوع تعبیه کرده و سومین منبع نیز اطلاعات و داده‌های خود شهرداری تهران است.

  وی ادامه داد: بسیاری معتقدند در تمام سال‌هایی که عوارض ساختمانی در تهران برابر بوده، به کسانی که ارزش ملکشان پایین‌تر بوده ظلم شده و کسانی که املاک باارزش‌تری داشته‌اند یا به دلیل جهش‌های قیمتی سودهای هنگفتی را به جیب زده‌اند، رانت بسیاری دریافت کرده‌اند که تصمیم جدید شورای شهر می‌تواند این روند را عادلانه‌تر سازد.

  ملکی تصریح کرد: از سوی دیگر، دریافت عوارض ساختمانی یکی از منابع درآمدهای مهم شهرداری است و با منطقی‌تر شدن عوارض ساختمانی، این درآمد افزایش قابل توجهی پیدا خواهد کرد. مجموع این دلایل نیز موجب شده تا اعضای شورای شهر این طرح را بدون حتی یک مخالف به تصویب برسانند.

  منبع خبری : ساختمان آنلاین

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *