مقالات علمی

انواع مصالح ساختمانی

انواع مصالح ساختمانی
 • خشت طلایی ارائه دهنده انواع مصالح ساختمانی با بهترین کیفیت|انواع مصالح ساختمانی

  درباره مصالح ساختمانی بیشتر بدانید

  خانه‌ها، آپارتمان‌ها و ویلاهای زیبا همگی از متریالی ساخته شده‌اند که به ظاهر آن‌ها شکل داده‌اند. این متریال که در صنعت ساختمان به آن مصالح ساختمانی می‌گویند نقشی تعیین‌کننده در فرایند ساخت ساختمان بازی می‌کنند.

  مصالح ساختمانی از یک سو به ظاهر ساختمان شکل می‌دهند، به این معنی که هر چه در انتخاب و طراحی این مصالح دقت و تخصص بیشتری به کار رود، در نهایت با ساختمان خاص‌تر و زیباتری روبه‌رو هستیم و از سوی دیگر، قیمت مجموع این مصالح روی قیمت تمام‌شده ساخت ساختمان اثر می‌گذارند و طبیعی است که هر چه در انتخاب و خرید آن‌ها دقت بیشتری شود و با افراد متخصص این حوزه مشورت شود، قیمت نهایی ساخت ساختمان کمتر می‌شود.

  در نهایت، این مصالح روی دوام و عمر ساختمان نیز تاثیر می‌گذارند. بر این اساس، یکی از مهم‌ترین قسمت‌های طراحی و ساخت یک ساختمان، از هر نوع آن، انتخاب و خرید مصالح ساختمانی است. در این مطلب در این زمینه صحبت می‌کنیم.

  انواع مصالح ساختمانی
  انواع مصالح ساختمانی

  مصالح ساختمانی در یک نگاه

  مصالح ساختمانی که در ساخت ساختمان به‌کار می‌روند به‌صورت طبیعی، مصنوعی، خام و ترکیبی بوده اند. هر کدام بنا به ملاحظات مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. چوب، سیمان، آجر، بتن و فلز جزو رایج ‌ترین مصالح ساختمانی هستند که از گذشته تا امروز در صنعت ساختمان به کار گرفته شده‌اند .

  این مصالح به دلیل مقاومت و ویژگی‌های فیزیکی و همچنین قیمت‌های مناسب همچنان جزو پرطرفدارترین مصالح ساختمانی به‌شمار می‌روند. علاوه بر این‌ها، در دوران معاصر، مصالح ساختمانی نوین نیز به صنعت ساختمان معرفی شدند که هر کدام دارای مزایا و ویژگی‌های منحصربه‌فردی‌ اند و با توجه به مقاومت و کارایی‌شان در فرایند ساخت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  انواع مصالح ساختمانی بر اساس جنس

  در مورد مصالح ساختمانی دسته‌بندی‌های مختلفی وجود دارد که یکی از رایج‌ ترین آن‌ها دسته ‌بندی براساس جنس است. مصالح ساختمانی براساس جنس به دو دسته مصالح ساده و مصالح مرکب تقسیم‌بندی می‌شوند.

  مصالح ساده

  مصالح ساده از یک ماده تشکیل شده‌اند. این مصالح ممکن است طبیعی یا مصنوعی باشند. شن، آجر، سیمان، بلوک و … که در ساخت آن‌ها یک ماده طبیعی یا مصنوعی به کار رفته، از مهم‌ترین مصالح ساده هستند.

  مصالح مرکب

  برعکس مصالح ساده، در تولید مصالح مرکب از چند ماده استفاده می‌شود. این مصالح نیز ممکن است طبیعی یا مصنوعی باشند. انواع ملات، بتن، ایزوگام و … جزو مصالح مرکب به‌ شمار می‌روند.

  انواع مصالح ساختمانی براساس نحوه تولید

  یکی دیگر از تقسیم‌بندی‌های رایج در صنعت ساختمان، تقسیم‌بندی مصالح ساختمانی براساس شیوه تولید آن‌هاست، چراکه در صنعت ساختمان، هر کدام از مصالح به‌ شیوه و روشی متفاوت تولید می‌شوند. با این حال، برای آشنایی بیشتر با این مصالح، آن‌ها را به دو گروه مصالح پیش‌ساخته و مصالح درجا تقسیم‌بندی می‌کنند.

  مصالح ساختمانی پیش‌ساخته

  مصالح ساختمانی پیش‌ساخته مصالحی‌اند که در کارخانه یا کارگاه‌های مختلف تولید شده و سپس به محل ساخت پروژه منتقل می‌شوند. پیچیدگی تولید، کاهش هزینه‌های کلی پروژه و کاهش زمان اجرای پروژه از مواردی است که باعث می‌شود این مصالح در فضایی غیر از فضای ساخت پروژه تولید شوند. علاوه بر این، با تولید این مصالح در کارگاه‌ها و کارخانه‌ها و در پی آن کم شدن ضایعات ساخت‌وساز، کمک فراوانی به حفظ طبیعت و محیط زیست می‌شود.

  دال بتنی پیش‌ساخته، دیوارهای بتنی پیش‌ساخته، پانل‌های گچی پیش‌ساخته، کاشی و سرامیک، انواع بلوک، آجر و … از جمله مصالحی هستند که در کارخانه تولید و سپس در اختیار سازندگان قرار می‌گیرند.

  مصالح ساختمانی درجا

  مصالح درجا همان‌طور که از نام‌شان برمی‌آید، به مصالحی گفته می‌شود که در محل اجرای پروژه‌های ساخت‌و‌ساز تولید و مورد استفاده قرار می گیرند. انواع ملات، قیرگونی درجا، اسکلت ساختمان، چهارچوب درجا، بتن درجا و … از جمله مصالح ساختمانی درجا هستند.

  مصالح ساختمانی پیش ساخته
  چگونگی خرید مصالح ساختمانی

  چگونه مصالح ساختمانی بخریم؟

  خریدن مصالح ساختمانی کاری تخصصی است و نیاز به تجربه دارد. بسیاری از مردم تصور می‌کنند با مراجعه به مصالح‌فروشی می‌توانند به‌تنهایی مصالح مورد نیاز خود را خریداری کنند. اینکه از کجا بخریم، چه زمانی بخریم، به چه میزان بخریم، چه چیزی بخریم و با چه قیمتی بخریم، از عمده مسائلی‌اند که هنگام خرید مصالح ساختمانی باید به آن‌ها توجه کرد.

  عدم دقت در این موضوعات هزینه‌های جبران‌ناپذیری روش دوش افراد می‌گذارد. بر این اساس، برای این کار نیاز به کمک گرفتن از متخصصان این حوزه است. در این زمینه، شما می‌توانید از مشاوران شرکت خشت طلایی کمک بگیرید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *