مقالات علمی

چگونگی آشنایی با پلان های ساختمانی و نحوه ترسیم آنها

آشنایی با پلان های ساختمانی
 • برای ترسیم نقشه یک ساختمان باید 16 پلان را ترسیم نمود که به پلان های 16 گانه معروف می باشند، برای ساخت یک ساختمان ازپی تا سقف به این پلان ها نیاز داریم که از پلان فنداسیون تا کلاف آخر و سربندی یا شیب بندی وجود دارند. برای اینکه آشنایی با پلان های ساختمانی و نحوه ی ترسیم آنها را به خوبی درک کنیم باید پلان ها را بدانیم.

  پلان های 16 گانه عبارتند از: پلان فنداسیون, اکس ستون, پلان های اندازه گذاری طبقات، پلان مبلمان طبقات، تیر ریزی، کلاف آخر، سربندی(برای سقف های شیروانی و شیب بندی برای سقف های تخت مثل آپارتمان ها)

  نکته کلیدی در مورد این پلان ها پلان اکس ستون می باشد زیرا این پلان در تمام پلان ها تکرار می شود.

  اهمیت آشنایی با پلان های ساختمانی و نحوه ترسیم آنها

  پلان ها

  آشنایی با پلان های ساختمانی و نحوه ی ترسیم آنها  دارای اهمیت زیادی می باشد. برای ترسیم این پلان ها به چند فرمان کلیدی مانند لاین(خط), کپی, انتقال, ایریس(پاک کن), چمبفرم, تریم و اکستند و فرمان اندازه گذاری نیاز داریم. این فرمان ها چند فرمان کاربردی برای آشنایی با پلان های ساختمانی و نحوه ی ترسیم آنها می باشد.

  برای درک بهتر و ساده تر از آشنایی با پلان های ساختمانی و نحوه ی ترسیم آنها در این مقاله کلیات ترسیم پلان را به شما آموزش می دهیم.

  پلان ساختمانی:

  • اولین پلانی که برای ساختمان بکار می اید و باید طراحی و ترسیم شود پلان های طبقات می باشد که بیشترین زمان را از طراح می گیرد تا با توجه به موقعیت زمین و همچنین نظرات کارفرما آن را ترسیم کند.پلان طبقات به دو نوع مبلمان و اندازه گذاری تقسیم می شود که برای آشنایی با پلان های ساختمانی و نحوه ی ترسیم آنها دانستن این موضوع کلیدی می باشدبعد از ترسیم پلان خام طبقات از پلان ها کپی می گیریم و یک بار پلان ها را اندازه گیری می کنیم که به پلان اندازه گذاری معروف می باشد و یک پلان را هم با استفاده از دتایل هایی که داریم یا ترسیم خودمان مبل گذاری می کنیم که شامل مبلمان, سرویس, آشپزخانه و …. می باشد.
  پلان ساختمانی

  برای اندازه گذاری باید به این نکته توجه داشته باشید که فونت اعداد گذاری و همچنین اندازه اعداد مناسب پلان باشد و می توانید با رجوع به قسمت دیمینیشن استایل آنها را به صورت دلخواه تنظیم کنید.

  پلان ها

  یکی دیگر از مهم ترین پلان ها که برای آشنایی با پلان های ساختمانی و نحوه ی ترسیم آنها به آن نیاز داریم اکس ستون می‌باشد.

  ستون های پلان را جدا کرده و به محیط دلخواه انتقال می دهیم سپس این پلان را هم اندازه گذاری می کنیم. نکته جالب توجه در مورد این پلان این است که پلان اکس ستون را بروی تمام پلان ها کپی می کنیم.

  پلان تیریزی, با استفاده از اکس ستون ها پلان تیر ریزی را ترسیم می کنیم.ستون ها را به منطقه دلخواه انتقال داده سپس ستون ها را به کمک فرمان لاین به هم متصل می کنیم و بر اساس عرض دهانه کمتر و همچنین بار اعمال شده در طبقه بالا تیر ریزی و همچنین اجرای دال بتنی را مشخص می کنیم.

  برای پلان فنداسیون نیز همین کار را تکرار می کنیم و بر اساس نوع پی که اجرا می‌شود پلان را ترسیم می کنیم.

  عرض پی ها را با فرمان افست مشخص نموده و اعداد عمق پی و طول و عرض آن را نیز مشخص می کنیم.

  کلاف اخر, تیر هایی که فقط سقف روی آن قرار می گیرد را مشخص می کنیم این پلان برای اجرای سقف پلانی مهم می باشد.

  سربندی یا شیب بندی, برای ترسیم این پلان که معمولا از پلان شیب بندی استفاده می شود فقط حفره های انتقال آب را مشخص می کنیم و درصد شیب سقف منتهی به حفرات را مشخص می کنیم.

  پلان ها

  برای پلان سربندی وجوه سقف را با جهت و شیب های آن تفکیک و ترسیم می کنیم جوشکار و یا نجار بر اساس این نقشه سربندی را انجام می دهند. برای آشنایی با پلان های ساختمانی و نحوه ی ترسیم آنها باید موارد بالا را آموزش ببینید.

  نکات آشنایی با پلان های ساختمانی و نحوه ی ترسیم آنها

  پلان ها

  همانطور که فرمان های اساسی را برای شما یادآوری کردیم نحوه کار با آنها را هم تا حدودی به شما توضیح می دهیم.

  از فرمان لاین برای کشیدن خط های راست و مورب استفاده می کنیم, ایریس برای پاک کردن خط ها و اشکالی که نیازی به آن نداریم, کپی هم برای جابجایی و موو برای انتقال خطوط می باشد.

  اکستند، خط دلخواه را تا مکان مورد نظر ادامه می دهد و تریم برعکس اکستند می باشد و اضافه خطوط را از مکان دلخواه پاک می کند.
  چمبفرم، دو خط عمود به هم که هم جدا هستند را به وسیله چمبفرم به هم چفت می کنیم و از افست برای تکرار خطوط با فواصل مشخص از هم استفاده می کنیم و زمان ترسیم نقشه را برای شما خیلی کم می‌کند.
  هتچ، این فرمان برای پر کردن سطوح مختلف با اجسام و اشکال دلخواه می یاشد.

  به طور مثال در پی های نواری قسمتی از پی را باید سنگ چین کرد شما می توانید با این فرمان آن قسمت از پی را سنگ چین کرد.

  با توضیحات بالا شما درک جامع ای از آشنایی با پلان های ساختمانی و نحوه ی ترسیم آنها پیدا کرده اید.

  Related Posts

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *