دسته‌بندی نشده

تأسیسات مکانیکی

تاسیسات مکانیکی
 • تأسیسات مکانیکی | شرکت مهندسین مشاور خشت طلایی

  تاسیسات مکانیکی

  تأسیسات ساختمان چیست؟

  تأسیسات مکانیکی، یکی از نیازهای اساسی تاسیسات می باشد. تأسیسات ساختمان، اجزای حیاتی هر ساختمان را تشکیل می دهند.این سیستم ها مربوط به شرایط حرارتی، دیداری ، شنیداری و بهداشتی می باشد و شامل دو قسمت تأسیسات مکانیکی و تأسیسات الکتریکی می باشد.

  به طور معمول شبکه های پیچیده تأسیسات ساختمان در معرض دید قرار ندارد. تأسیسات ساختمان  باید به خوبی کار کند، همچنین این سیستم ها باید با سیستم ساختار و طراحی ساختمان هماهنگ باشد که انجام این امر بر عهده علم و تجربه مهندسان و معماران می باشد.

  تأسیسات مکانیکی

   در دنیای امروز تامین آسایش بشر یکی از هدف های اصلی است و نقش تأسیسات مکانیکی به عنوان جزیی از ساختمان دارای اهمیت خاصی می باشد.در مورد تأسیسات مکانیکی نظرات مختلفی وجود دارد و در واقع یک تعریف مناسب برای آن این ست که دانش مبارزه با طبیعت است.

  برخلاف جاذبه آب را بالا کشیدن، گرما را در فصل سرد و سرما در فصل گرم، هوای تازه در مکان های مورد استفاده گروهی از افراد اجتماع، تخلیه گازها از محل تولید نمونه هایی از این موارد می باشد.

  شامل دو دسته تاسیسات صنعتی ساختمان و تأسیسات مکانیکی قابل تقسیم می باشد. تأسیسات مکانیکی صنعتی شامل قسمت انتقال آب،فاضلاب می باشد.

  تأسیسات مکانیکی ساختمان شامل موارد زیر می باشد:

  1-تأسیسات گرمایی

  2-تأسیسات سرمایی

  3-تأسیسات بهداشتی( آب و فاضلاب)

  4-تأسیسات تهویه مطبوع

  5-تأسیسات استخر(استخر،جکوزی،سونا)

  6-تأسیسات آتش نشانی(اطفاء حریق)

  7-تأسیسات گازرسانی

  8-اجرا و طراحی فواره و نما

  9-تأسیسات گازهای طبی

  10-سیستم های بخار

  تاسیسات مکانیکی

  تأسیسات مکانیکی (سرمایشی و گرمایشی)

  روش کار سیستم سرمایشی و گرمایشی دارای اهمیت زیادی می باشد و باید به شکلی در ساختمان طراحی شود که در موقع نیاز به خوبی کار کند. این تأسیسات خود شامل انواع مختلف سیستم های تهویه می باشد:

  3-تهویه ترکیبی(مرکب)

   2-تهویه مکانیکی 

  1-تهویه طبیعی 

   در این مورد از تهویه طبیعی به همراه تهویه مکانیکی (فن) استفاده می شود

  تاسیسات مکانیکی

  تأسیسات مکانیکی( بهداشتی)

  شامل تاسیسات آبرسانی شهری، مخازن توزیع، مخازن ذخیره سازی آب، متعادل سازی جریان ورودو خروج،تأمین و متعادل سازی فشار.

  تأسیسات مکانیکی( گازرسانی)

  این قسمت از تأسیسات حتما باید زیر نظر نظام مهندسی ساختمان و شرکت گاز و طبق استانداردها تعیین شده طراحی شود.

  تأسیسات مکانیکی( آب نما و فواره)

  مورد مهم در اجرای تأسیسات این بخش  ایزوله کردن مناسب و طراحی صحیح آن با توجه به شکل ساختمان و مکان مورد استفاده می باشد و اگر دقت کافی در این مورد صورت نگیرد ممکن است به مرور زمان باعث نابودی کل تأسیسات شودو آسیب های هزینه بر وارد نماید.

  تأسیسات مکانیکی( آتش نشانی)

  بر طبق قوانین و مقررات آتش نشانی در بخش های مختلف از ساختمان باید امکانات اطفاء حریق  قرار داده شود و کلیه شبکه های موجود در تأسیسات ساختمان مثل مخزن آب ، لوله کشی، اتصالات و جعبه های آب آتش نشانی پارکینگ ها و طبقات ساختمان در مقابل آتش مقاوم باشدو طراحی آن به گونه ای باشد که در صورت بروز مشکل بتوان به راحتی از آن استفاده کرد.

  تاسیسات مکانیکی

  تأسیسات مدرن ساختمان

  تمامی موارد ذکر شده جزو تأسیسات مدرن می باشند.در حال حاضر  قسمتی از تأسیسات مدرن  با نام تأسیسات کنترلر وجود دارد که در واقع یک رایانه کوچک با قابلیت فراوان می باشد.

  کنترلر در تأسیسات مدرن ساختمان با در اختیار داشتن متغیر های متفاوت از جمله دما،رطوبت،فشار،زمان و تنظیماتی که توسط کاربر انجام می گیرد کنترل کل سیستم تأسیسات مکانیکی را انجام می دهد.

  بهترین مثال برای  استفاده از تأسیسات مدرن ساختمان تنظیم دمای یک بخش از ساختمان که در زمان های خاصی استفاده نمی شود و کاربردی ندارد، همین مورد کاهش قابل ملاحظه ای در هزینه های مصرف انرژی خواهد داشت.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *