• مشاوره امور شهرداری | مهندسین مشاور خشت طلایی

  مشاوره امور شهرداری

  شهرداری نیز مانند هر نهاد اداری دیگری قوانین و شرایط مخصوص به خود را در مدیریت وظایف قانونی خود دارد. این نهاد سالیانه میزبان تعداد انبوهی ارباب رجوع ، اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی است که به سبب طی روند اداری مسائل متعددی که موضوع وظایف شهرداری هستند، به آنجا مراجعه می کنند. از جمله شایع ترین مسائلی که ممکن است پای هر کس را به راهروهای پرپیچ و خم شهرداری ها باز کند، مربوط به زمانی است که مالک زمینی تصمیم به ساخت و احداث ساختمانی می گیرد. برای این کار مالک یا پیمانکار از روز اول باید پیگیر کارهای مختلف اخذ پروانه ساخت و پیگیری های دیگر باشد. اما تنها مسائل ساخت و اجرای ساختمان نیست که گذر شما را به شهرداری می اندازد. در حین اجرای عملیات ساخت ساختمان یا بعد از آن ، قبل از اتخاذ هر گونه تصمیمی برای تغییر کاربری ساختمان ، تغییر پهنه ، تراکم و … باید مجوزهای لازم از شهرداری اخذ شود.

  بدیهی است که طی تمامی مراحل فوق مستلزم صرف وقت و هزینه درخوری است و روندی مشابه پیگیری سایر امور اداری در کشور دارد: زمان بر و همراه با تنش های بسیار. کند بودن طی مراحل و وجود ضوابط و مقررات متنوع و تو در تو گاهی شخص ارباب رجوع را در رابطه با حصول نتیجه سردرگم می کند.

  کمیسیون های شهرداری

  هرچند که نهاد شهرداری جزء موسسات دولتی محسوب نمی شود ، ولی با توجه به وظایفی که قانون بر عهده شهرداری محول کرده است و واگذاری اختیارات قانونی جهت تضمین حقوق متقابل مردم و شهرداری چهار کمیسیون مهم برای رسیدگی به مسایل و مشکلات پیش بینی شده است که از جمله آن هاعبارتند از :

  • کمیسیون مندرج در ماده ۸ قانون نوسازی
  • کمیسیون بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها
  • کمیسیون ماده ۷۷
  • کمیسیون ماده ۱۰۰
  مشاوره امور شهرداری

  کمیسیون مندرج در ماده ۸ قانون نوسازی

  اعتراضات راجع به ممیزی در مورد اختلاف مساحت اراضی و مستحدثات و محل وقوع ملک و تطبیق مشخصات ملک با ضوابط موضوع ماده 4 اعلام شده از طرف شهرداری در شهرهای مشمول ماده 2 این قانون و همچنین رسیدگی به اعتراضات راجع به ارزیابی املاک و حقوق کسب و پیشه و میزان آن مربوط به اجرای طرح های نوسازی و اصلاح و توسعه معابر در کلیه شهرداری های کشور در کمیسیونی مرکب از سه نفر افراد محلی بصیر و مطلع در تقویم املاک که یک نفر آن از طرف انجمن شهر و یکنفر از طرف رئیس دادگاه شهرستان و یک نفر از طرف وزارت کشور تعیین می شود، بعمل خواهد آمد. تصمیم اکثریت اعضاء کمیسیون در این مورد قطعی و لازم الاجراء است و رسیدگی به سایر اختلافات ناشی از اجرای این قانون منحصراً در صلاحیت کمیسیون رفع اختلاف موضوع ماده 77 قانون شهرداری می باشد.

  کمیسیون بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها

  از وظایف کمیسیون بند 20 ماده 55 قانون شهرداری جلوگیری از ایجاد و تاسیس تمام اماکنی است که موجب بروز مزاحمت برای ساکنان می شود یا مخالف اصول بهداشت در شهرهاست و شهرداری مکلف است از تاسیس کارخانه‏ ها، کارگاه ‏ها، گاراژهای عمومی و تعمیرگاه‏ ها و دکان‏ ها و همچنین مراکزی که مواد محترقه می‏ سازند و اصطبل چارپایان و مراکز دامداری و به‏ طور کلی تمام مشاغل و کسب‏ هایی که ایجاد مزاحمت و سر و صدا کنند یا تولید دود یا عفونت یا تجمع حشرات و جانوران نماید جلوگیری کند و در تخریب کوره‏ های آجر و گچ و آهک پزی و خزینه گرمابه‏ های عمومی که مخالف بهداشت است با رعایت مقررات مرتبط اقدام نماید و با نظارت و مراقبت در وضع دودکش‏ های اماکن و کارخانه ‏ها و وسایط نقلیه از آلوده شدن هوای شهر جلوگیری نماید

  کمیسیون ماده 77

  در کمیسیون ماده 77 رفع هر گونه اختلاف بین مودی و شهرداری در مورد عوارض به کمیسیونی مرکب از نمایندگان وزارت کشور ، دادگستری و شورای اسلامی شهرارجاع می شود. همچنین بدهی‏ هایی که طبق تصمیم این کمیسیون تشخیص داده شود . طبق مقررات اسناد لازم الاجرا و به ‏وسیله اداره ثبت قابل وصول است و اجرای ثبت مکلف است بر طبق تصمیم کمیسیون مزبور به صدور اجراییه و وصول طلب شهرداری مبادرت نماید . در نقاطی که سازمان قضایی نباشد ، رئیس دادگستری شهرستان یک نفر را به نمایندگی دادگستری تعیین می ‏نماید و در غیاب انجمن شهر انتخاب نماینده‌ انجمن از طرف شورای شهرستان به عمل خواهد آمد.

  تصمیم کمیسیون ماده 77 قطعی است.

  کمیسیون ماده 100

  کمیسیون ماده 100 بیان می نماید که مالکین اراضی و املاک واقع در محدوده شهر یا حریم آن ، باید قبل از هر اقدام عمرانی یا تفکیک اراضی و شروع ساختمان از شهرداری پروانه اخذ نمایند . شهرداری می تواند از عملیات ساختمانی ساختمان های بدون پروانه یا مخالف مفاد پروانه بوسیله مأمورین خود اعم از آن که ساختمان در زمین محصور یا غیر محصور واقع باشد ، جلوگیری نماید. کمیسیون پس از وصول پرونده به ذی ‏نفع اعلام می‌نماید که طی 10 روز توضیحات خود را به صورت کتبی ارسال نماید.

  اشکالات مهم در طرح اقدام ملی مسکن کشور

  در مواردی که شهرداری از ادامه‌ احداث ساختمان بدون پروانه یا مخالف مفاد پروانه جلوگیری می‌کند ، مکلف است حداکثر طی یک هفته از تاریخ جلوگیری، موضوع را در کمیسیون مذکور مطرح نماید، در غیر این صورت کمیسیون به تقاضای ذی‏نفع به موضوع رسیدگی خواهد کرد.در صورتی که تصمیم کمیسیون بر قلع تمام یا قسمتی از بنا باشد مهلت مناسبی که نباید از دو ماه تجاوز کند، تعیین می‌نماید.

  در مواردی که شهرداری مکلف به جلوگیری از عملیات ساختمانی است و دستور شهرداری اجرا نشود ، می‌تواند با استفاده از مأموران اجرائی خود و در صورت لزوم مأموران انتظامی برای متوقف ساختن عملیات ساختمانی اقدام نماید.

  شرکت مهندسین مشاور خشت طلایی با ارائه خدمات مشاوره امور شهرداری در پروژه های ساخت و ساز ساختمانی ، می تواند با مشارکت در ساخت و ساز شما ، پروژه به نحو احسن به پایان برساند.