• گواهی پایان کار ساختمان چیست و مراحل دریافت پایان کار ساختمان چگونه است ؟

  دریافت پایان کار ساختمان

  آنچه درباره پایان کار ساختمان لازم است بدانید !

  جواز یا پروانه ساختمان و گواهی پایان کار از جمله مهم‌ترین مجوز‌های لازم برای ساخت و ساز و فروش یک ساختمان هستند. پروانه ساختمان مجوز اصلی برای شروع ساخت و ساز است .پس از اتمام عملیات ساختمانی، در صورتی که ساختمان مورد تایید شهرداری باشد. و مواردی همچون خلافی یا بدهی نداشته باشد. شهرداری مدرکی تحت عنوان پایان کار به مالک می‌دهد. این مدرک پایان عملیات ساختمانی را تایید می‌کند و پایان کار نامیده میشود .

  گواهی پایان کار به این معنی است که از لحاظ مقررات فنی و شهرسازی و از نظر شهرداری و سازمان نظام مهندسی، ساختمان احداث شده مورد تایید می باشد.در این زمان ماموران و کارشناسان فنی شهرداری ساختمان را بازدید می‌کنند و بررسی می‌کنند که ساختمان مورد نظر برابر نقشه تصویب شده احداث گردیده است یا خیر و همچنین بررسی‌های لازم را در خصوص اینکه آیا مقررات قانونی و فنی مربوط به ساختمان سازی رعایت شده است یا خیر انجام می‌دهند و پس از بررسی و تایید تمام این موارد گواهی پایان کار ساختمان صادر می‌گردد.

  گواهی پایان کار ساختمان چیست؟

  پروانه ساختمان مجوز اصلی برای شروع ساخت و ساز است. پس از اتمام عملیات ساختمانی، در صورتی که ساختمان مورد تایید شهرداری باشد. و مواردی همچون خلافی یا بدهی نداشته باشد، شهرداری مدرکی تحت عنوان پایان کار به مالک می‌دهد. این مدرک پایان عملیات ساختمانی را تایید می‌کند. پس از آنکه احداث ساختمان به پایان برسد٬ مالک باید از شهرداری درخواست صدور گواهی پایان کار را بخواهد. تا با بازدید مامور و کارشناس فنی مشخص شود. که مقررات قانونی و فنی مربوط به ساختمان سازی رعایت شده است. پس از احراز مطابقت بنا با پروانه ساختمان و نقشه صادر شده توسط کارشناس شهرداری و احراز رعایت مقررات قانونی و فنی مربوطه، شهرداری طی یک فرآیند اداری و فنی، اقدام به صدور پایان کار ساختمان با توجه به شناسنامه فنی ملک می نماید.

  نکاتی مهم درباره اخذ پایان کار ساختمان

  • دریافت پایان کار ساختمان پیش نیاز صدور سند برای ساختمان است.
  • اخذ گواهی پایان کار، مالکین ساختمان یا قائم مقام قانونی یا وکیل قانونی آن ها می باشد.
  • زمانی که فروشنده یا سازنده ملک به تعهد خود جهت اخذ پایان کار اقدام نکند می توان الزام وی را از دادگاه اخذ نمود.
  • برای هر نوع عقد رسمی در دفترخانه اسناد رسمی و تنظیم سند رسمی نیاز به پایان کار وجود دارد.
  • هزینه گواهی پایان کار بستگی به کاربری ملک، متراژ زمین، تعداد طبقات و … دارد.
  • هزینه های اخذ گواهی پایان کار با دارنده سند و مالک است مگر آنکه کسی بنا به دلیلی این تعهدات مالی را پذیرفته باشد.
  • گواهی پایان کار باید شامل درج مشخصات کامل ساختمان اعم از متراژ عرصه، اعیان و طبقات ساختمان با مشاعات و کاربری های اجزای ساختمان و… صادر شود.
  • امکان صدور سند مالکیت مجزا برای هر یک از واحد‌های احداث شده در ساختمان فقط توسط گواهی پایان کار وجود دارد.
  • تا وقتی که ساختمان گواهی پایان کار نداشته باشد انتقال رسمی سند از طریق دفاتر اسناد رسمی امکان پذیر نیست.

  مراحل دریافت پایان کار ساختمان

  دریافت پایان کار ساختمان

  ✅ مدارک مورد نیاز برای دریافت پایان کار ساختمان چیست ؟

  ۱- اصل و کپی سند مالکیت ۲- اصل و کپی شناسنامه وکارت ملی ۳- درصورت فوت مالک اصل و کپی انحصار وراثت و کپی مدارک شناسایی ورثه ۴- اصل و کپی فیش عوارض نوسازی سالیانه ۵- اصل و کپی فیش آب، برق، گاز، تلفن ۶- ارائه کارت سازه، برگه اتمام عملیات ساختمانی و کلیه گزارشات مرحله‌ای و همچنین تاییدیه استاندارد برای آسانسور در ساختمان‌های نوساز ۷- اصل و کپی پروانه ساختمانی ۸- نقشه معماری ملک دارایی مهر شهرداری منطقه به همراه CD

  ✅ مراحل دریافت پایان کار به چه صورت است ؟

  جهت دریافت گواهی پایان کار پس از اتمام روند احداث ساختمان باید به شهرداری که پروانه احداث بنا را صادر کرده مراجعه کنید و مدارک فوق را به واحد مربوط تحویل دهید و فرم درخواست پایان کار ساختمان را تکمیل کنید.

  ✅ شرایط جدید صدور پایان کار چیست ؟

  برای دانستن شرایط صدور پایان کار ساختمان در سال 99 میتوانید با کارشناسان شرکت مهندسی خشت طلایی در تماس باشید .