• مراحل اخذ اضافه طبقه | مهندسین مشاور خشت طلایی

  مشکلات متداول مشتریان در اخذ پروانه ساخت

  از جمله شایع ترین و متداول ترین مشکلات و موانعی که موضوع بسیاری از مشاوره های شرکت خشت طلایی است، بسته بودن سیستم شهرداری در مسئله اضافه تراکم است. همین مسئله باعث شده است که مالکانی که قصد اضافه کردن طبقات به روی ساختمان قدیمی خود و یا کسانی که قصد ساختن طبقه ای اضافه بر طبقات مشخص شده در دستور نقشه را دارند، با سد آیین نامه ها، ضوابط طرح تفصیلی جدید شهر تهران و فرایند طاقت فرسای اخذ جواز مواجه شوند.

  در سال های اخیر، شهرداری ها با ملاحظات جانبی مختلفی مانند صدور فیش خلافی، جواز ساخت اضافه طبقه یا آن طور که در متن قانون به آن اشاره می شود « اضافه اشکوب » را به مالکان و سازندگان ساختمان می دادند. اما روند فوق مطابق با ضوابط جدید در صورت عدم رعایت موارد ایمنی و یا ضوابط حاکم بر ملاک تراکم، از سال 98 با سختی و اعمال قوانین سخت گیرانه تری دنبال می شود.

  اضافه طبقه

  اجرایی شدن طرح تفصیلی جدید شهر تهران و پهنه بندی جدید، محدودیت های نه چندان خوشایندی برای سازندگان و مالکان به دنبال داشته است. بر اساس طرح مذکور ساختمانی با متراژ 200 متر و عرض معبر 10 که پیشتر امکان اخذ پروانه ساخت 5 طبقه مسکونی را در مرکز شهر داشته، اکنون با ظوابط جدید طرح تفصیلی نهایتا امکان اخذ پروانه تا 4 طبقه را دارد. همچنین با پهنه بندی های جدید در برخی مناطق، میزان سطح پیش روی و یا اخذ 2+60 در بسیاری از ملک ها حتی پس از بررسی شورای معماری شهرداری امکان پذیر نیست.

  اما روند اخذ جواز و مراحل اخذ اضافه طبقه تنها به دلیل تبصره های محدودکننده فوق با کندی و سختی مواجه نشد، بلکه افزایش عوارض ساختمان و جریمه خلافی تا چند برابر مقدار سابق، مالکان و مجریان ساخت ساختمان ها را در رابطه با به صرفه بودن اضافه کردن طبقات به شک و شبهه انداخته است؛ ضمن اینکه امکان خلاف تا 5% متراژ مفید ساختمان شعار جدید شهرداری ها بوده است که در واقع در عرصه عمل، اجرایی نیست.

  اخذ جواز و پروانه ساخت در شرایطی که قوانین جدید، تکمیل روند آن را با سختی مواجه کرده است به مشاوره تیمی تخصصی در امور ساختمان و عمرانی دارد. مشاورین و تیم تخصصی شرکت خشت طلایی با سابقه ای طولانی و درخشان در ساخت و ساز ساختمان و همچنین آشنایی کامل با قوانین و آیین نامه های شورای شهر و شهرداری در کنار مالکان و نهادهای ساخت و ساز ساختمان های مسکونی و اداری برای تسریع و تسهیل امورات مربوط به شهرداری قرار دارد.